Wymiana koło w samochodzie? – zrób to sam

Każdy użytkownik ruchu dobrze wie, że podczas poruszania się pojazdem może natrafić na różne nieprzyjemne i f lustrujące wydarzenia. Najczęściej występującą awarią na drodze jest przebita opona, która uniemożliwia dalsze poruszanie się w zamierzonym kierunku. Niedoświadczeni kierowcy w takich sytuacjach nie widzą co zrobić, a wystarczy postępować według podstawowych zasad i wymiana koła przebiegnie bezproblemowo.

Pamiętajmy o tym, by przed wyruszeniem w drogę jak najlepiej wyposażyć samochód. Miej przy sobie koło zapasowe pełnowymiarowe koło zapasowe lub „koło dojazdowe”, dzięki której będziesz w stanie dojechać do najbliższego punktu wulkanizacyjnego. Ważne jest, by przy poruszaniu się pojazdem z kołem „dojazdowym” nie przekraczać prędkości 80 km/h. Unikaj stosowania koła dojazdowego na przedniej osi. Dla własnego bezpieczeństwa i ograniczenia ryzyka woź ze sobą podnośnik samochodowy oraz narzędzia niezbędne do wymiany koła.

Zanim rozpoczniemy proces wymiany koła zapasowego, najpierw upewnijmy się, że nasz pojazd stoi w bezpiecznym miejscu i nie utrudnia ruchu innym użytkownikom ruchu na drodze. Należy pamiętać o tym, by wrzucić bieg w samochodzie, ubrać kamizelkę odblaskową, jak również umieścić trójkąt ostrzegawczy 100 metrów za naszym pojazdem. Kolejnym krokiem jest przygotowanie koła zapasowego lub „dojazdowego”, jak również poluzowanie śrub w kole. Po wykonaniu tych czynności możemy przystąpić do podnoszenia pojazdu podnośnikiem. W następnej kolejności odkręcamy śruby mocujące koło, demontujemy uszkodzone koło i montujemy zapasowe, dokręcając śruby oraz opuszczamy samochód na podnośniku. Zwracaj szczególną uwagę na wykonywane czynności, postój według zasad bezpieczeństwa a niejednokrotnie uratować to może zdrowie, a nawet życie. Zdarzyć się może, że przy wymianie koła odkręcenie śrub będzie bardzo trudne, w tym przypadku możemy zdać się na rozwiązania techniczne jak środki chemiczne, które ułatwią odkręcanie lub skorzystać z usług pomocy drogowej, która z pełnym profesjonalizmem zajmie się wymianą koła.


Firma transportowa Smart Truck pomoc drogowa Rzeszów 35-326, ul. Rejtana 35 tel. 788 419 220